Suffragan Bishops in the Church of England

(17 February 2024)

Diocese See Christian Name Surname Date of Birth Year of
Consecration
Notes
Bath & Wells Taunton Ruth Worsley 1962 2015  
Birmingham Aston Anne Hollinghurst 1964 2015  
Blackburn Burnley   vacant      
Lancaster Jillian Duff 1972 2018  
Bristol Swindon Neil Warwick 1964 2023  
Canterbury Dover Rose Hudson-Wilkin 19 Jan 1961 2019  
Ebbsfleet Robert Munro 1963 2023 to replace Maidstone
Maidstone         position not to be filled
Richborough Norman Banks 1954 2011 PEV - to retire on 31 Mar 2024
Carlisle Penrith Robert Saner-Haigh 1973 2022  
Chelmsford Barking Lynne Cullens 1964 2022  
Bradwell Adam Atkinson 1967 2023  
Colchester Roger Morris 1968 2014  
Chester Birkenhead Julie Conalty 1963 2021  
Stockport Samuel Corley 1976 2021  
Chichester Horsham
Ruth Bushyager 1977 2020  
Lewes William Hazlewood 1971 2020  
Coventry   vacant        
Derby Repton Malcolm Macnaughton 1957 2021  
Durham Jarrow Sarah Clark 1965 2019  
Ely Huntingdon Dagmar Winter 1963 2019  
Europe Europe David Hamid 18 Jun 1955 2002 to retire in Feb 2024
Exeter Crediton Jacqueline Searle 1960 2018  
Plymouth James Grier 1974 2022  
Gloucester Tewkesbury Robert Springett 1962 2016  
Guildford Dorking [Richard] Paul Davies 1973 2023  
Hereford Ludlow   vacant     position not to be filled
Leeds
[West Yorkshire
and the Dales]
Bradford Toby Howarth 1962 2014  
Huddersfield Smitha Prasadam 1964 2023  
Ripon Anna Eltringham 1974 2023  
Kirkstall Arun Arora 1971 2022  
Wakefield Tony Robinson 25 Apr 1956 2002  
Leicester Loughborough Saju Muthalaly 1979 2022  
Lichfield Oswestry Paul Thomas 1975 2023 PEV - to replace Ebbsfleet PEV
Shrewsbury Sarah Bullock 1964 2019  
Stafford Matthew Parker 1963 2021  
Wolverhampton   vacant      
Lincoln Grantham Nicholas Chamberlain 1963 2015  
Grimsby David Court 1958 2014  
Liverpool Warrington Beverley Mason Aug 1960 2018  
London Edmonton
[designate]
Anderson Jeremiah 1975 2024  
Fulham Jonathan Baker 1966 2011  
Islington Ric Thorpe 1965 2015  
Kensington Emma Ineson 1969 2019 took up post in February 2023
previously Bishop to the Archbishops of Canterbury and York
Stepney Joanne Grenfell 1972 2019  
Willesden Lusa Nsenga-Ngoy 1977 2022  
Manchester Bolton Matthew Porter 1969 2023  
Hulme    vacant     position not to be filled
Middleton Mark Davies 1962 2008   
Newcastle Berwick Mark Wroe 1969 2021  
Norwich   Lynn Jane Steen 1964 2021  
Thetford Ian Bishop 1962 2023  
Oxford Buckingham Alan Wilson 27 Mar 1955 2003 died 17 Feb 2024
Dorchester Gavin Collins 1966 14 Apr 2021  
Reading Olivia Graham 1956 2019 to retire on 30 Sept 2024
Peterborough Brixworth John Holbrook 1962 2011  
Rochester Tonbridge Simon Burton-Jones 1962 2018  
Salisbury Ramsbury
Andrew Rumsey 1968 2019  
Sherborne Karen Gorham 1964 2016  
Sheffield Doncaster Sophie Jelley 1972 2020  
Southwark Croydon Rosemarie Mallett 1959 2022  
Kingston (Jonathan) Martin Gainsborough 1966 2023  
Woolwich Karowei Dorgu 1958 2017 died 8 Sept 2023
Southwell & Nottingham Sherwood Andrew Emerton 1972 2020  
St Albans Bedford Richard Atkinson 1958 2012  
Hertford Jane Mainwaring 1970 2023  
St Edmundsbury Dunwich Michael Harrison 1963 2016  
Truro St Germans Hugh Nelson 1972 2020 also Bishop to the Armed Forces from 20 Sept 2021
Winchester Basingstoke David Williams 1961 2014  
Southampton Deborah Sellin 1964 2019 to become Bishop of Peterborough in late 2023/early 2024
Worcester Dudley Martin Gorick 1962 2020  
York Beverley Stephen Race 1969 2022 PEV
Hull Eleanor Sanderson 1977 2017 took up post in Sept 2022
previously Assistant Bishop in the Diocese of Wellington, New Zealand
Selby John Thomson 1959 2014 to retire in July 2024
Whitby
Paul Ferguson 1955 2014 to retire in July 2024

compiled by Simon Sarmiento and Peter Owen
Peter Owen's Home page